Mermerler belki de var olan en güzel doğal kaynaklardan biridir. Bu nedenle Mar Mermer  2020 yılında, 30 yılı aşkın tecrübesini ve  doğanın bizlere en lüks armağanını evinize getirmeyi amaçlayan bir mermer imalat ve uygulama şirketi olarak kurulmuştur.

Bizi Takip Edin

© Copyright Mar Mermer | Tüm Hakkı Saklıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

IŞIKLI ONYX PANO MONTELİ YAPIYOR MUSUNUZ?

Gerekli alanla ilgili ölçü alınıp anahtar teslimi olarak ışıklı onyx pano montajı yapıyoruz.

DOĞAL TAŞ KAROLARIN STANDARD ÖLÇÜ VE KALINLIĞI VAR MIDIR?

Doğal taş üretiminde standart bir ölçü ve kalınlık yoktur. Kalıp halindeki taş blokları sadece maksimum kesilecek ölçüyü belirler. Müşterinin ihtiyacına göre nihai ölçüler kesilmektedir. Genel ölçüler 30×60, 60×60, 40×40, 45,7×45,7 ve kalınlık da 1cm 1,2cm, 2cm ya da dış mekân zemin kaplamaları için 3cm olabilir.

Karo ölçüsü de bir tasarım tercihi olmakla birlikte kaplamak istediğiniz alan büyükse daha büyük ölçülü karolar kullanabilir. Daha az derz çizgisi gözükür ve daha geniş gözüken mekânlar ortaya çıkar. Mesela koridor gibi dar alanlarda da 30×60 gibi görece daha küçük ölçülü taş kullanmak döşemenin kolaylığı daha uygun olabilir. Daha az kesim yapılacak ve fireniz azalacaktır.

FARKLI YÜZEYE SAHİP TAŞLARIN KULLANIMINDA NASIL FARKLAR BULUNUR?

Doğal taşın yüzeyi işlenebilir, cilalı olduğu kadar mat, pütürlü, taraklanmış olabilir. Cilalı doğal taş üretmek için üzerine ekstra cila sürülmez, elmas kafalarla taşın yüzeyi bir nevi zımparalanır. Bu zımparalama işlemi az olduğunda taş sadece matlaşır. Ya da kumlama çekiçleme işlemiyle taş pütürlü bir yüzeye sahip olur ve dış mekânlarda kaydırmaz olduğundan kullanılır.

Yüzey işlemi bir tercih meselesidir. Aynı taşın cilalı ve kumlanmış hali aynı mekânda kullanılarak görsel bir güzellik de sağlanmak istenebilir. Modern bir görünüm arzu edildiğinde genellikle cilalanmış yüzeyler kullanılır.

Traverten gibi bazı taşlar doğası gereği deliklidir. Bu delikler döşemede daha doğal bir görünüm sağlamak için dolgusuz bırakılabilir ya da boşluklar üretim esnasında doldurulabilir veya taş uygulandıktan sonra boşluklar derz ya da epoksi ile de doldurulabilir.

Granit, mutfak tezgâhları için neden mükemmel bir üründür?

Bugünün mutfak ve banyoları sadece yemek hazırlanan ya da duş alınıp çıkılan mekânlar olmaktan çıkıp, alternatif bir yaşam ve keyif alanı olarak değerlendiriliyor. Bu mekânlarda geçirilen süreyi en iyi şekilde değerlendirmenin yolu da çağdaş tasarım, estetik, ergonomi, fonksiyonellik, zamana ve kullanıma karşı dayanıklılık faktörlerinin buluştuğu yeni tasarım ve ürünlerin kullanımından geçiyor.

Granit bu ürünler arasında yer almakta, mutfak ve banyolarda vazgeçilmez tezgâh malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Granit Tezgâhların Mükemmel Özellikleri ve Sunduğu Olanaklar;

  • Zengin renk ve doku seçenekleriyle estetik yapı,
  • Darbe, aşınma, çizilme ve ısıya karşı diğer tezgâh malzemelerine kıyasla yüksek fiziksel özellikler,
  • Asitlere, temizlik malzemelerine ve diğer kimyasallara karşı yüksek dayanım, leke tutmama, kolay temizlenme, rutubet ve yüksek neme dayanım, parlaklığını uzun süre koruma ve işığı yansıtma gibi hijyenik ve işlevsel yüzey özellikleri,
  • Tezgâh altı, tezgâha sıfır ve çökertilmiş damlalıklı evye seçenekleri, ankastre ocak ve diğer aksesuarlarla uyum ve zengin alın profil tipleri ile yüksek tasarım kabiliyeti.
Bakım ve temizlik önerileriniz nelerdir?
  • Granit bakımı ve temizliği son derece kolay olan doğal bir malzemedir.
  • Bitmiş imalatların iş teslimine kadar korunması gerekir. Dış cephe işlerinde taşların düşey monte edilmesinden dolayı korumaya gerek yoktur, oysa yer döşemeleri ve merdiven gibi imalatlar kirlenmemeleri için polietilen örtü üzerine serilen alçı tabakası ile korunmalıdır.
  • Graniti döşeme esnasında taşın üzerine bulaşan veya düşen yapıştırıcı, harç, derz dolgusu gibi maddeler kurumadan temizlendiği takdirde daha kolay çıkmaktadır. Şayet temizlenmeden kurumuşsa granitten bu kirliliği çıkarmak amacıyla piyasada bulunan kimyasallardan bir kullanılarak temizleme yapılabilir.Uygulamanın bitimini takiben uygun bir temizlik maddesiyle temizlik yapılır.Günlük yapılan temizliklerde herhangi bir ev temizlik malzemesi veya duru su ile silmek yeterlidir.Granit, Ph değeri  7 ile 10 arasında olan nötr temizleyiciler ile temizlenmelidir. Temizleme işleminden sonra, yüzeyler durulanmalı ve yumuşak bir bez ile kurulanmalıdır. Asit ve çamaşır suyu gibi aşındırıcı temizleyiciler kullanılmamalıdır.
  • Yakılmış granitin doku ve rengini ortaya çıkarmak için kimyasal uygulanmalıdır. Bu uygulama ile granitin toz ve kir tutması da engellenmiş olur.